Kopce Krakowa - część 1. Definicja kopca w architekturze
Słowo kopiec ma wiele znaczeń. Nas będzie interesować kopiec w architekturze. Według Wikipedii kopiec to:
„antropogeniczna forma ukształtowania powierzchni ziemi, budowla ziemna w kształcie stożka (zazwyczaj ściętego). Na terenie Europy kopce, różnej wielkości i konstrukcji, były wznoszone już w czasach prehistorycznych. Pełniły wówczas rolę miejsc pochówku, a także funkcje kultowe, obronne, obserwacyjne. W znacznej części przypadków ich rola jest nieznana.
W późniejszych wiekach kopce wznoszono jako pamiątki ważnych wydarzeń historycznych lub w celu pośmiertnego upamiętnienia godnych osób, niewielkie kopce oznaczały np. granice ziem czy wsi.”
Podczas moich podróży po świecie kopce jako grobowce widziałem na przykład w Korei. Warto zauważyć asymetrię tych kopców.
Warto zwrócić uwagę na asymetrię kopca. Z jakiś powodów stare kopce są asymetryczne.
Jak widać są to kopce - groby.
W Kenii widziałem ni to kopiec ni to górę w postaci stożka ściętego. Chyba nie był to naturalny twór, bo ktoś zaczął już coś w nim kopać, jakby czegoś w środku szukał. W Kenii widziałem kilka dziwnych gór, które opisałem na swoim blogu we wpisie "Czy w Kenii są piramidy?"
Na Filipinach na wyspie Bohol znajdują się Czekoladowe Wzgórza. Według naukowców powstały w sposób naturalny. Moja hipoteza jest odmienna i opisałem to również w artykule "Czy możliwe, że na Filipinach tysiące lat temu istniała cywilizacja techniczna? - Bohol"
W Krakowie mamy sześć kopców istniejących i trzy, które były, ale ktoś je z jakiś tajemniczych powodów usunął.
Kopce istniejące to:
Kopiec Arian
Kopiec Jana Pawła II
Kopiec Kościuszki
Kopiec Krakusa
Kopiec Piłsudskiego
Kopiec Wandy
Kopce nieistniejące to:
Kopiec Esterki
Kopiec Rzeczpospolitej Krakowskiej
Kopiec Wawelski
W kolejnych wpisach opiszę powyższe kopce.